Дряново отбеляза 215 г. от рождението на майстор Колю Фичето
Вероятно психологията има достатъчно обяснения защо човек се стреми да живее така, че да остави следа, да бъде запомнен. Благодарение на този порив са се случили както прекрасни, смислени и полезни неща, така и много беди. За щастие най-бележитият дряновец е от първата категория. Майстор Колю Фичето е бил изключително скромен човек, със съвсем нескромни умения в строителството. Доказал, че свбодата е начин на мислене, че всеки може да промени към по-добро съдбата си, че добрината и честността наистина се ценят, Никола Фичев продължава да бъде вдъхновител и обединител на хората.
И ще бъде така, докато го помним, а за целта трябва постоянно да се говори, пише и да има събития в негова чест. Точно това се случи на 17 и 18 септември в Дряново – общо пет събития, а по-рано през годината беше открита фотоизложба с негови строежи и се проведе второто издание на Колю Фичето фест.
На 17 септември музей „Колю Фичето“ благосърдечно отвори врати след работно време и прие всички желаещи. Първо беше открита изложба с рисунки на строежи на Първомайстора, сътворени от деца по време на Колю Фичето фест 2015.
Малко след това на втория етаж на музея, между макетите, започна литературно-музикалната част. Талантливите акордеонистки Дарена и Мария погалиха слуха ни, изпълнявайки чудесно няколко класически произведения (прочетете интервюто ни с тях).
Леко притеснена, но безупречна в рецитала си беше малката Божина, която каза наизуст едно много хубаво стихотворение в чест на Колю Фичето, написано от Дряновския поет и писател Генчо Витанов.
Тъкмо Генчо Витанов беше човекът, който направи анализ на тема Колю Фичето и литературата – какво е посветено на него, къде е споменат и пр. Една своеобразна разходка през годините и жанровете. А в музея беше толкова уютно. Точно както би трябвало да бъде – средище за „острене на ума“, както са се изразявали българите от старо време.
Чудесно е, че имаше хора на всякаква възраст. Включително малки деца, някои от които в случая любопитстват какви са тези ордени, значки и пр. във витрината, които са на името на Колю Фичето:
Можете ли да четете изразително и внушително? Като че ли малко хора могат, но Гергана Симеонова и Любомир Димитров (Бахчеванов) ни показаха как се прави. Благодарение на тях усетихме истински силата на словото, посветено на Първомайстора.
Вечерта завърши с прожекция на филма „Фичето“, създаден от известния режисьор Добрин Керестелиев.
На 18 септември стотици хора оставиха ежедневните ангажименти или навици и се събраха при моста на Колю Фичето в Дряново, построен през 1861 г. Приповдигнато настроение, въодушевление и много усмивки. Никак не бяха малко и гостите, съдейки не само по непознатите лица, а и по липсата на свободни места за нощуване в къщите за гости.
В обновеното паркче до моста е оформена сцена, където се изявиха много местни музиканти, танцьори и пр., като великолепно впечатление направиха многобройните и изключително добре подготвени деца. Поздравления за родителите, за учителите, за всички, които се грижат да съхранят традициите и да вдъхновят малките да обичат фолклора. Вижте за какво става дума:
Да ти прелее от радост сърцето при такава гледка! <3 Чудесно изпълнение на млади народни танцьори от #Дряново по време…
Posted by Дестинация Дряново (Destination Dryanovo) on Saturday, 19 September 2015
При такива изяви най-много щастие ми носи, че винаги най-близо до сцената са малки дечица, които искрено се радват и често подражават:
Връхната точка в отбелязването на годишнината беше нещо, което никога досега не се бе случвало в Дряново – 3D mapping шоу върху моста. Спектакълът разказа историята на Първомайстора (всъщност той го направи сам) и показа дивни ефекти върху Фичевото творение. След това бе направена демонстрация на новото художествено осветление на моста, което ще остане там за постоянно.
Две снимки, любезно предоставено ни от фотографа Венцислав Симеонов, а след това официалния клип от mapping-a: