Тридневен фестивал в чест на Колю Фичето оживи Дряново
Случи се! За втора поредна година Дряново живна и почете своя най-именит син, възрожденския майстор-строител Колю Фичето, с тридневен фестивал, включващ общо 19 събития. Дни на работа, творчество, трупане на знания и умения, на много ентусиазъм сред децата и събудени надежди сред възрастните.
Имаше чистене, боядисване и засаждане на цветя, за да остане нещо и след края на събитието. Имаше рисувателни пленери за деца, безплатни туристически обиколки по следите на Първомайстора в Дряново, премиера на филмите „Фичето“ и „Старите майстори“ от Добрин Керестелиев и Яна Милева, Вечер в Икономовата къща с фотоизложба, почерпка, музика от грамофон и прожекция на филма „Швейцарецът с българско сърце“, заснет от „Българска история“ и любезно предоставен за феста. Имаше също архитектурна работилница, при която се построиха мостове от клечки за сладолед, игри със специално създадени пъзели и карти (със строежи на Колю Фичето), изработване на фигури от скулпурен пластилин с г-н Динко Григоров, концерт на Теди Нинова от Трявна и Странстващите музиканти от читалище „Надежда-1925“ – с. Туркинча, а завършекът беше с удивително огнено шоу на Бояна, Сияна и Георги от габровската формация Fire in my soul.
Събитието се случи с изцяло доброволен труд от младежко сдружение МОГА-Дряново, подкрепено от читалище „Дряновска пробуда“, Исторически музей-Дряново, Община Дряново, Детска архитектурна работилница и родителите на няколко от доброволците на сдружението. Доброволен бе и трудът на участниците – ръководители на работилниците, певци и музиканти, изпълнителите на страхотно огнено шоу. Безценна бе подкрепата и от г-н Кънчо Косев, който без никакво чудене осигури нужния бюджет за материали.
Ето и какво точно се случи.
Дните преди феста:
Както миналата година, така и тази искахме да оставим нещо хубаво след нас, а не да приключи събитието и да не си личи, че нещо се е случило. Миналата година направихме Стената на Колю Фичето и обновихме детската площадка и игрище в жк Априлци, а тази почистихме двора на Икономовата къща, построена от майстор Колю Фичето, пребоядисахме пейките и люлките в паркчето до храм „Въведение Богородично“, както и тези до паметника на Първомайстора, като дори на едната изписахме няколко от по-важните години в живота му.
Първо бе почистен доста буренясалият двор на построената през 1859 г. къща. Пет часа работа без спиране, дори при 36 градуса накрая:
След това засадихме 12 керамични гърнета с цветя, за да стане дворчето по-цветно и уютно. Тук решаващи бяха експертните действия на Танчето, част от екипа и на „Дестинация Дряново“, която е готова за доктор на науки за цветята 🙂
Другото, което ще остане и след феста – пребоядисаните пейки и люлки в паркчето до храм „Въведение Богородично“:
Пребоядисани бяха и олющените пейки до паметника на Колю Фичето, като на едната бяха изписани няколко от по-значимите години в неговия живот. Сега там хората могат хем да почиват, хем да научат нещичко :))
Първи ден – 24 юли
Колю Фичето фест 2015 започна там, където завърши Колю Фичето фест 2014 – до моста на Първомайстора в Дряново. Изрисуваната до него стена в чест на строителя вдъхнови много от децата, които избраха да пресъздадат в картините си точно нея. Има впечатляващи творби!
[Best_Wordpress_Gallery id=“29″ gal_title=“Колю Фичето фест – пленер 1″]
Вечерта на 24 юли Икономовата къща, построена от Колю Фичето през 1859 г., се изпълни с живот. Първо бе открита изложба със снимки на строежи на Първомайстора, които предизвикаха полезен обмен на знания за показаните обекти. Получи се и много забавна ситуация, която с кеф ще разказвам – на въпрос „Къде се намира мостът на Колю Фичето в Дряново?“, едно детенце разби с неочаквания, но безкрайно точен отговор – „Над реката“ 🙂
След това видях една сбъдната мечта – почистеният двор беше пълен с усмихнати хора, които искрено се наслаждаваха на почерпката не с разни купени неща, а с домашно приготвени кекс, бухти, конфитюри, компоти и пр. Идеята да се излезе от клиширания образ на такива почерпки – осъществена! И това под съпровода на музика от грамофон, въртящ плочи на Моцарт, Бийтълс, Пинк Флойд и др.
Вечерта завърши със споменатия по-рано документален филм „Швейцарецът с бъргарско сърце“, който ни запозна по чудесен начин с Луи Айер – малко познат, но много заслужил човек. Ето и цялата галерия от вечерта:
[Best_Wordpress_Gallery id=“30″ gal_title=“Колю Фичето фест – Икономовата къща“]
Втори ден – 25 юли
Вторият ден започна отново с рисувателен пленер за деца, но този път при друг от строежите на Колю Фичето в Дряново – църквата „Св. Никола“. Под вещото ръководство на Гергана Симеонова децата пресъздадоха тази над 150-годишна сграда и вече със сигурност са много по-добре запознати с нея. Освен това прекараха време на чист въздух и заедно.
[Best_Wordpress_Gallery id=“36″ gal_title=“Колю Фичето фест – пленер 2″]
По същото време пред музей „Колю Фичето“ се събраха 14 човеци от най-различни възрасти, за да се включат в обиколката по следите на Първомайстора в Дряново. Любознанието им ме вдъхнови за доста говорене и обиколката на музея, църквата „Св. Никола“, Икономовата къща и моста продължи над два часа.
[Best_Wordpress_Gallery id=“31″ gal_title=“Колю Фичето фест – обиколка“]
Това бе причината да пропусна премиерата на филмите „Фичето“ и „Старите майстори“, части от които бяха заснети в Дряново миналата година. Радващото е, че залата е била препълнена, дори са носили допълнително столове. Специално за събитието пристигнаха режисьорите Добрин Керестелиев и Яна Милева, както и спонсорите на филмите. Прожекции имаше и на следващия ден, 27 юли, като залата отново се е напълнила.
[Best_Wordpress_Gallery id=“37″ gal_title=“КФФ – филми“]
Следобяд се проведе едно от най-интересните занимания – детска архитектурна работилница. Тя беше ръководена от пристигналите специално за това от София Рали и Гери – студентки по архитектура, които доброволстват за събитията на работилницата в Съюза на архитектите. Те показаха на децата как да построят мост от клечки за сладолед, направиха експерименти за товароносимост и изясниха кой вид структура е най-здрав. Фактът, че вниманието на децата беше концентрирано върху това нещо за около два часа…красноречив! Дори някои от каките и батковците се вдъхновиха и също започнаха да строят :))) Идеята да е едновременно интересно и образователно – осъществена!
[Best_Wordpress_Gallery id=“32″ gal_title=“Колю Фичето фест – арх. работилница“]
Последното събитие за деня бяха игрите със специално създадените пъзели и карти, върху които бяха изобразени строежи на майстор Никола Фичев. Играта с пъзела беше измислена доста интересно – желаещите бяха разделени на отбори. Всеки от участниците трябваше да мине през четири поста по оформената обиколка и да отговори на въпрос за Колю Фичето, за да получи талонче, което носи точки. И това – за време. Вторият етап на играта беше да се подредят пъзелите със строеж на Колю Фичето, отново за време. Така отново се изпълни идеята за игра и учене едновременно. Хъсът на децата беше огромен. Ама наистина огромен! Със сигурност играта ще бъде направена отново.
[Best_Wordpress_Gallery id=“38″ gal_title=“КФФ – пъзели и карти“]
Трети ден – 26 юли
Третият рисувателен пленер се проведе край Икономовата къща – третият запазен обект на Фичев в Дряново.
Отново се проведе обиколка по следите на Първомайстора в града, като специално за нея пристигна човек от Горна Оряховица, включиха се и две англичанки. Те бяха много радостни, защото малкият брой участници ми даде възможност да говоря на английски език и така научиха много за Дряново като цяло.
В късния следобяд, когато позахладня, особено под дебелата сянка на дърветата край паметника на Колю Фичето, започна изработката на фигурки от скулптурен пластилин. Бързо и много сръчно г-н Динко Григоров изработи цяла зоологическа градина – лъв, слон, заек, лебед, дори динозавър и др. Малко време трябваше и децата също започнаха смело да творят. Идеята да се насърчи сръчността на децата – осъществена! :))
[Best_Wordpress_Gallery id=“33″ gal_title=“Колю Фичето фест – фигурки“]
След това дойде време и за завършека на феста, който бе поставен с качествена музика и внушително огнено шоу. Липсваха стандартните дълги речи – няколко думи от водещата, вече добре познатата ви Таня Асенова, и напред пристъпи една изключително талантлива певица от Трявна – Теди Нинова. Тя изпълни песни на Etta James, John Legend, Sam Smith, Jessie J и др.
След нея дойде ред на Странстващите музиканки – уникална група, в чийто състав са българин, северноирландец, шотландец и французойка. Свирят на цигулка и китара, а гласът на вокала е много висока класа. С прекрасно настроение изпълняват блус и кънтри, а вече и някои български песни.
Финалът беше поставен с огненото шоу на Бояна, Сияна и Георги от формация Fire in my soul. Нещо, което много силно впечатли хората. И има защо:
невероятни сте, поздравления!