Както знаят всички, които следят „Дестинация Дряново“ по-дълго време – обожаваме разходките из десетките селца на територията на община Дряново. Някои от тях имат много новодомци, загърбили градския живот за сметка на селската идилия, други са почти напълно обезлюдени и ни пренасят в едни отминали времена. От втория тип е селото, в което ще ви разведем чрез снимките в тази статия – Русиновци.

Гледката край село Русиновци
Село Русиновци е последното населено място в община Дряново, след него започва Трявна. Като излезете от Радовци, оглеждайте се за отбивката наляво – табелата за вход на селото се вижда в далечината. В началото на Русиновци има две обнадеждаващи гледки – от едната страна прекрасно поддържан пчелин, а от другата нов градеж със старите камъни:
Особено много се зарадвах на пчелина, който е прилежно обозначен с табелка, на която информация за регистрационния номер, имената на собственика и телефон за връзка. И като имаме предвид къде се намират кошерите, със сигурност медът е чудесен, така че ще напишем номера тук, ако някой иска да си поръча – 0889 844 955 (Руслана Илиева).
Малко по-надолу е мегдана, където се събират трите улици. Там вниманието веднага привлича старата веялка, която си е истинска историческа ценност, достойна за музей. Благодарение на нея, нашите деди са се отървали от трудоемкото задължение да превяват зърното на ръка. Може би сте виждали такава при своите баби и дядовци? 🙂

Старата вършачка на мегдана в село Русиновци
Къщите в такива селца винаги са особено интересни, носещи отпечатъка както на времето, така и на различните стопани. Има няколко обновени, с грижливо поддържани зеленчукови градини, има и стари мохикани, напомнящи за онези времена, когато се е строило само с наличното на място – камък, дърво и кирпич. По каменните дувари колорит носят красиви цветя. На едно от тях среща си бяха устроили калинка, пчела и мравка – вглъбени в своята си работа, неподозиращи, че някой ще ги снима и после други хора ще ги гледат и ще им се радват 🙂
За село Русиновци почти нищо не се открива и в книгите, и в необятния интернет. Но малкото си заслужава споменаване – тук, в родното си село, живее Ганка Павлова, която изографисва българския параклис на о-в Ливингстън, Антарктида. Тя е дългогодишен преподавател по керамика в Националното училище по приложни изкуства „Проф. Венко Колев” в град Троян и Техникума по керамика в София, а след пенсионирането си се прибира в Русиновци и се отдава на рисуване на икони и градинарстване. Интервю с нея можете да прочетете ТУК.

Свързани