Легендите: цар Калоян е коронясан в Дряново
Калоян е най-малкият от братята Асеневци, които освобождават България от византийско владичество и отново я превръщат във водеща сила на Балканите. Той управлява от 1197 до 1207 г. и успява да устои на Латинската империя, която завладява дори Византия. Едно от най-важните му решения е сключването на уния (съюз), с което признава върховенството на католическата църква, като за това получава царска титла, а търновският архиепископ става патриарх.
Точно тук идва и интересното за нас, дряновци – има легенда, че Калоян е коронясан за цар от папския пратеник кардинал Лъв в манастира „Света Параскева“ в Дряново, който се е намирал на мястото на старата болница в града – „Фердинанд I“, точно до днешния главен път Велико Търново – Габрово. Тъкмо заради този манастир св. Петка е смятана за покровителка на Дряново и около деня за нейното честване (14 октомври) е имало големи тържества, които са се запазили и до днес – празниците на град Дряново (панаирът).
Тази безкрайно интересно история четем в книгата от 1925 г. на дряновския учител Пенчо Робов – „Град Дряново и неговата околност“. Ето какво точно пише той:
От един пергамент, който сега се съхранява в Министерството на Народното Просвещение, се вижда, че на 8 ноемврий 1204 год. папския пратеник Кардинал Лъв, когото срещнали в полите на Балкана /вероятно с. Царева ливада/ тържествено е коронясал Калоян в манастира „Света Параскева Дряновска“ гдето Калоян освен царска корона, получил скиптър, знаме и право да сече пари.
Под линия Пенчо Робов обяснява:
Сведенията са взети от най-сериозен източник, но все пак последната дума за това важно историческо събитие се дава само на историка. Бъдещата история на Дряново, вярвам ще даде нещо положително.