Започна реставрацията на църквата в село Геша!
Не великденско чудо, а резултат на дългогодишни усилия – на 14 април започна работата по реставрирането на храм „Св. Рождество Христово“ в село Геша, община Дряново!

Снимка от лятото на 2013 г.
Той е построен в края на XIX век, изцяло с дарения, и впечатлява с интересна архитектура. Най-открояващи се са няколкото тухлени пояси, които са по цялото продължение на зданието и много напомнят на месемврийските църкви в Несебър. Необичайно за района е и решението за издадените напред северна и южна фасади, където има по четири колони, увенчани с двойни арки, а между колоните са поставени тесни, високи прозорци. Основният строителен материал са обработени камъни. Черквата е едноабсидна, кръстовидна, камбанарията е вписана в самия храм.
Всичко хубаво, но подобно на доста храмове, особено по селата, този също бива изоставен. За щастие се намират дейни и съвестни хора, които решават да помогнат за възстановяването му. Става дума за хората от Еко-селище „Геша вю“ – един от най-сериозните проекти в сферата на селския и екотуризъм в България. Храмът се намира само на 2-3 минутки от селището и още 2004-2005 г., когато започва работата по „Геша вю“, те водят до него сътрудниците си. Живеещият в съседната къща бай Ганчо видял непознати лица, веднага се начумерил и поискал сметка какви са, що са и какво търсят там. Обяснението, че имат желание да върнат към живот старата църква просълзява стария човек, който се заканва, че ще доживее, за да запали свещичка в нея. Момент, който вдъхновява хората от „Геша вю“ да се преборят с всички проблеми, за да доведат делото до край.
Срещи с кмета на община Дряново, с търновския митрополит Григорий и така до 2012 г., когато най-сетне е утвърдено църковно настоятелство, в което е дори актьорът Иван Радоев (участник в „Комиците“, „Столичани в повече“ и много театрални постановки). За свещеник е назначен отец Георги, който отговаря и за храмовете „Св. Троица“ и „Въведение Богородично“ в град Дряново.
Още през същата 2012 г. се кандидатства с проект за реставрацията на църквата, който е на стойност 460 хил. лв. Той е одобрен в началото на 2014 г., но ред проблеми забавят началото на работата. Въпреки всичко, на 14 април 2015 г. същинската част започва:
Планът е в следващите четири месеца да се направят нов покрив и подове, електрическа система, цялостно укрепване на конскрукцията и пр., а в края на лятото Геша отново да има действаща църква. Предстои кандидатстване и с още един проект, който ще бъде за реставрация на стенописите, за да бъде църквата в целия си блясък, но и максимално близо до автентичния си облик. За последното голям принос имат и специалистите от Исторически музей-Дряново, които са издирили архивни документи и са описали историята на този над стогодишен храм. В тази връзка – открита е и дарителската книга на черквата, където са посочени поименно всички хора, които са спомогнали за построяването на „Св. Рождество Христово“. Така не само се възстановява една значима сграда, но се попълва и историята на село Геша и на Дряновския край като цяло. Има и още – с настоятелството се е свързала правнучка на първия свещеник в църквата! Ето как едно хубаво нещо предизвиква второ, трето и т.н. :))
Не три, а триста пъти „Ура!“ за всеки, който има заслуга това добро дело да се случи! И комплекс „Геша вю“, и Община Дряново, и Великотърновската митрополия, и Исторически музей-Дряново. И в памет на бай Ганчо.
Снимки от 30 май 2015 г.:
[Best_Wordpress_Gallery id=“19″ gal_title=“Църквата в Геша – 30.05.2015″]
Снимка от 17 август 2015 г.:
Стискаме палци първият етап от реставрацията да се осъществи както е планирано.
Не эабравяйте и целия проектантски колектив! Архитекти и инженери!
„Не три, а триста пъти “Ура!” за ВСЕКИ, който има заслуга това добро дело да се случи!“ 🙂