Вълнуващо премина Нощта на музеите в Дряново
Мнозина посетиха музеите в град Дряново на 17 май, по случай Нощта на музеите. Екипът на Исторически музей – Дряново не само предложи удължено работно време (до 22:00 ч.), а се погрижи да има силна програма, със събития за различни интереси.
Началото бе дадено в Икономовата къща, един от шедьоврите на майстор Колю Фичето, с откриване на изложба от големия български художник Николай Майсторов. Той представи творби от цикъла „Песен на песните Соломонови“, които илюстрират едноименната книга. Откъси от книгата пък прочетоха дряновските поети Цонка Христова и Павлин Ботев. Дълбоки, смислени слова при откриването изрекоха и Антон Антонов, художник и уредник в музея, и самият Майсторов.
Художникът направи голям жест към Дряново, като заяви, че всички картини от изложбата ще бъдат дарени на музея.
Посетителите имаха възможност да видят къщата в пълната й красота, дни след завършилата реставрация на фасадата. Тук е представена постоянната експозиция „Възрожденско църковно изкуство“ – икони, дърворезба и стенописи от храмовете в Дряновско.
Следващото събитие беше в друга удивителна къща от Възраждането – Лафчиевата, известна като „Къщата без пироните“. В нея на двора звучаха изпълненията на Дамска вокална група „Росна китка“. Двор, изпълнен с цъфнали цветя, с усмихнати хора и деца, с гальовни котки. Имаше кът с ретро облекла, където всеки можеше да се преобрази като нашенец от началото на миналия век.
Служители на музея любезно разказваха на множеството гости историята на къщата и за бита на дряновци в края на 19-ти и началото на 20-ти век, имаше и почерпка с локум. За децата бяха осигурени и малки станчета, на които можеха да се докоснат до основите на тъкачеството.
На приземния етаж, в един от някогашните дюкяни, посетителите губеха ума и дума! Те не просто разглеждаха стотиците красиви минерали, а ги виждаха с ултравиолетово осветление, което вади наяве съвсем друг свят. Беседите водеше лично Венци Панев, дарител на колекцията „Сътворено от Земята“.
Един от най-вълнуващите моменти по време на Нощта на музеите в Дряново беше драматизацията на поемата „Преминал майстор през земята“ в музей „Колю Фичето“. Изпълниха я талантливите артисти Виктория Василева и Павел Кинчев. Те сякаш вляха живителни сокове в творбата на Теодора Ганчева, посветена на майстор Колю Фичето, и я преживяхме пълноценно, емоциоално и запомнящо се. Вижте откъс:
Програмата продължи с премиера на книгата „За късата клечка и съдбата“, която представлява разговори на Мирела Костадинова с художника Калин Николов. Той е сред видните български творци, възпитаник на големия карикатурист Борис Димовски. Илюстрирал е книги на Радой Ралин, Атанас Далчев и Йордан Радичков. Човек, който е част от българския културен живот вече близо половин век и несъмнено има какво да сподели. За съжаление, поради здравословни проблеми, Калин Николов не успя да дойде в Дряново, но книгата представиха Мирела Костадинова и Антон Антонов.
След това, предвид големия интерес, отново беше направена драматизацията на „Преминал майстор през земята“. За пълен разкош, няколко великолепни изпълнения на цигулка направи Майя Кършулева.
А посетители имаше до последно, което е радост и признание за екипа на дряновския музей. А на нас ни вдъхва надежда и укрепва вярата ни, че се засилва интересът към смислени събития и към Дряново като място, което предлага интересни и ценни преживявания.
Посещавайте музеи и галерии, заслужава си! Като ви дойдат гости, не пропускайте да ги заведете да се запознаят с историята и културата на Дряново!