Бучуковци – Дестинация идилия
Новият слоган на Дестинацията се роди след кратката ни разходка до село Бучуковци, което е на 10 км. от град Дряново в посока Трявна.
Събрахме се аз (Александър), Ники и Петя, с цел да обсъдим рекламното видео на Дряново, което замисляме, като междувременно се поразтъпчем и разгледаме едно кътче, за което сме слушали, но не сме посещавали никога.
Пътят до Бучуковци е истинско удоволствие за хората, които не ги е страх от високо. В един момент широкото точно за един автомобил шосе върви по ръба на пропаст, от която ви дели един 10-сантиметров бордюр. Но нека това начало не ви отказва. Защото си струва.
Самото село е разположено амфитеатралано в подножието на един хълм и гледа изцяло на юг. Слънцето тук е в изобилие и тъй като няма как къщата ви да не е с южна гледка, ще му се наслаждавате постоянно.
Първата дума, която ни дойде на ум, още щом подминахме първият селски дом бе „идилия“. Идилични каменни улици, идилични каменни дувари, идилични плевни и стръмни дворове с малки сайванти и механи.
Без да искаме кацнахме в дестинация идилия. Кацнахме не е точно казано. Издрапахме е по-правилно. Защото по заснеженият и заледен стръмен път бе истинско чудо, че изобщо успяхме да стигнем. Снегорин не бе минавал изобщо, което е и разбираемо – селото няма постоянно население.
И кой нормален човек би се заселил там? Не беше трудно да съобразим, че село от подобен род може да е създадено само от хора, които са бягали от нещо. Вероятно от българи, които са търсили сигурността на планината по време на османското владичество.
Знаем, че благодарение на бележития архитект Минчо Димитров, син на строител от Бучуковци, преди години селото се сдобива с водопровод. Благинка, която обаче не изглежда крайно необходима, тъй като в малкото селце има над десет извора, много чешми и герани. Хубава, бистра вода от недрата на планината.
Но да се върнем на идилията. И вие си мечтаете за нея. Ние пък я преоткриваме редовно около нашето любимо Дряново. Преди време беше Пейна, сега е Бучуковци… И знаете ли какво си мисля сега – това село може да ви предложи и всичко, и нищо. Там няма дори магазин. Няма кръчма! Има гора, има земя, която не е от най-плодородните, има празни къщи.
И точно затова селото може да ви предложи всичко, защото е като един бял лист. От вас зависи какво ще нарисувате. Може да нарисувате пълно релаксиране. Може да направите кулинарни магии. Може да свирите музика колкото си поискате. Можете да пеете, да танцувате. Можете да четете на воля. Можете да рисувате. Можете да мислите, да мислите дълбоко. Можете да си пуснете децата без никакъв страх. Можете да правите любов. Можете да напишете книга. Можете да си излекувате нервите. Да продължавам ли?
Ще продължа. Но с фотогалерията ни. Каквото думите не описват, снимките показват:
Локация на с. Бучуковци:
Може ли да се обадя, че от това романтично селце е дърворезбарят Иван Бочуковеца, младият майстор, участвал в облога за по-по-най-красиво изрязан таван в Даскаловата къща в Трявна и спечелил … ръката на дъщерята на стопанина и вече 200-годишна слава с раздвиженото си ярко слънце, огряло възрожденската одая с любов и вдъхновение.
Прекрасно местенце, което обаче пропуснах да посетя предвид на това, че когато прекосих маршрута от манастира до Боженци обърках пътя.
2
Известия
Преки пътища към поверителност
Настройки на акаунта
Предложени групи
Снимка на Dimitar Mitev.
Чиста и свята България!
2 friends · 53 members
Фотографски пленер 2013 „Павликенския край и негов…
5 friends · 11 members
International Photographic Salon – VARNA – Междуна…
23 friends · 368 members
Преглед на всички
Български · Поверителност · Условия за ползване · Бисквитки · Реклама · Вашият избор
·
Още
Facebook © 2015
Новини
Илийчо Илиев добави 4 нови снимки.
преди 5 мин. ·
Има минерална чешма в дерето мужду с. Куманите и с. Бучуковци. Активната реакция на водата е с ph 7.15 . Окислително възтановителен потенциал ORP (-) 223 mv . Със минус ORP са 1% от изворните води на земята. Тези вода е наречена още жива вода… TDS 475 ppm.твърдост. COND 720 ms проводимост. SALT 360 ppm. Температура 13.8*C. Има някакви пътеки за чешмата но са обрасли, почистих малко но трябва повече. Изградили са я бучуковци и са се лекували с нея, намирисва но не трябва да се оставя да се отмирисва , защото лечебноста и намалява и е пивка . Много хора на възраст си спомнят, че като малки родителите им са ги водили там за вода. Ако имате интереси за подобряване на здравето си и на хората от общината , ще е хубаво да се почисти, постегне и посочи на хората които сега са се заселили в общината и идващите на почивка тук. ПРивет от Илийчо и успех, ако решите за нещо в повече! Имам
ОРП-метър и той е прибор за измерване на окислително-редукционния потенциал на течности – вода или водни разтвори на соли, киселини или основи.
Основните процеси, които протичат в човешкия организъм, са окислително-редукционните реакции. Енергията, която се отделя в резултат на тези реакции, се използва за регенерация на клетките и за поддържане на хомеостазата – относителното динамично постоянство на състава и свойствата на вътрешната течна среда на организма. В хода на окислително-редукционните реакции едното вещество отдава електрони и се окис- лява, а другото приема електрони и се редуцира. Посоката на движение на електроните се определя от Окислително-Редукционния Потенциал (ОРП). ОРП е количественият израз на способността на дадено вещество или система да присъединява или да отдава електрони. При взаимодействие на две системи с различни стойности на ОРП, се извършва пренос на електрони от системата с по-нисък ОРП към системата с по-висок ОРП. Стойността на ОРП на природната вода се движи в границите от -400 до +700 mV, което се определя от количеството и качеството на разтворените в нея вещества (тъй като в природата химически чиста вода не съществува – в нея винаги има разтворени вещества). ОРП на питейната вода практически при всички видове вода варира в границите от +100 до +400 mV, т.е. има положителна стойност (за нулева стойност е приет ОРП на стандартния водороден електрод). ОРП на вътрешната течна среда на човешкия организъм при здравите индивиди е винаги с отрицателни стойности, които варират в границите от -100 до -200 mV. Ако сравним стойностите на ОРП на вътрешната течна среда на организма и питейната вода, ще стигнем до извода, че способността на вътрешната течна среда на организма да отдава електрони е много по-голяма от тази на питейната вода, което означава, че при тяхното взаимодействие преносът на електрони ще се извършва в посока от вътрешната течна среда към водата. Какво значение има това? Колкото по-висока е стойността на ОРП на водата, толкова повече енергия ще бъде необходима на организма, за да пригоди тази вода за своите нужди, т.е. да я направи биологично достъпна и да може да я усвои. Ако постъпващата в организма течност има по-нисък ОРП от този на вътрешната течна среда, тя дава на организма енергия, която се използва от клетките за осъществяване на тяхната жизнена дейност и за осигуряване на антиоксидантната защита на организма от неблагоприятното влияние на факторите на външната
среда. Оптималната стойност на ОРП на водата, която се използва за пиене, трябва да бъде около -200 mV. Вода с много висок (над +400
mV) или с много нисък ОРП (под -550 mV) не е подходяща за питейни нужди. Според мен това е най лековитата вода в района ни….