Проф. Маргрета Григорова – усмихнатият експерт по славянски литератури
Маргрета Григорова е родена на 22 декември 1964 г. в град Дряново. През 1988 г. завършва българска филология с втора специалност история във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, като дипломната ѝ работа е по полска литература. Сега е преподавател по славянски литератури и по полска литература в същия университет.
През 1995 г. защитава докторска дисертация на тема „Метафорични модели на света в романа на Болеслав Прус „Кукла“. Автор е на десетки славистични публикации в български, полски и руски издания и на научните монографии „Хоризонти и пътища на полската идентичност” (2002), „Литературни посвещения. Ритуални зони на словото в полската литература” (2003), „Джоузеф Конрад Коженьовски. Творецът като мореплавател” (2011, 2015).
Превела е сборник с есета на Марек Биенчик „Книга на лицето“ и част от „Родната Европа“ на Чеслав Милош (съвместно с Мира Костова), както и избрани стихове на съвременни полски поети. Член е на Полското дружество на конрадистите и на Международното дружество за полонистични изследвания, както и на редакционните съвети на няколко полски филологически списания.