Никола Мушанов – прозорливият държавник
На 14 април 1872 г. (2 април по стар стил) в семейството на Стойчо и Йона в град Дряново се ражда Никола Стойков Мушанов. Той завършва право във Франция през 1893 г., но се завръща в България, изпълнен с ентусиазъм да участва в изграждането на все още младата държава. Започва работа като съдия и прокурор в Стара Загора и Варна, включва се много активно в обществения живот на България и се утвърждава като основна фигура в Демократическата партия.
Никола Мушанов е министър на просвещението в кабинета на Александър Малинов и е сред тези, които се подписват на манифеста за обявяване на Независимостта на България през 1908г.. Автор е на т.нар. Мушанов закон от 1909 г., който вкарва ред в българското образование и го урежда за десетки години напред, като някои от постановленията му важат и днес. По това време оказва сериозна подкрепа за развитието на оперното изкуство в България – непознато до онзи момент и пораждащо недоверие в началото. Още един случай, в който Мушанов проявява своята прозорливост.
Оглавява и други четири министерства до 1919 г. Заради пословичната си принципност, през 1922 г. се озовава в затвора заради чистката, провеждана от правителството на БЗНС. По същия начин ще се отнесат с него и след 9 септември 1944 г., но това е дълга и грозна тема.
В периода 1931-1934 г. три поредни пъти е министър-председател на страната, оглавявайки правителства в крайно трудните времена на Голямата депресия (тежка икономическа криза, която засяга почти целия свят). Запомнен като спокоен, мъдър и диалогичен. Най-добре сами се запознайте с неговите мисли, подбрали сме няколко откъса от реч на Мушанов в Народното събрание от 22 ноември 1932г.:
„Та, казвам, в демократичните държави просветата на гражданите е една необходимост. И няма по-мъчен режим, отколкото е режимът на демокрацията. Да се възпита и образова едно лице е лесно. Един абсолютен монарх, ако се случи да бъде възпитан, образован и въобще интелектуално издигнат, може да даде добро направление на цялата политика на държавата. Но да се възпита и образова един народ е трудно дело. А в демокрацията мнозинството, което управлява, трябва да бъде просветено, за да не бъде стадо от овце, които могат да влачат насам-нататък – въобще да няма една психология на тълпа.”
„На един народ, както и на една личност, характерът му се познава, когато е в изпитание. Г-да! В изпитанието ще трябва да се прояви волята и съзнанието ни. Трябва да се върви сериозно, да се твори сериозно, за да не би заради онова много, което си въобразяваме, че можем да направим, да изгубим малкото, което сме във възможност да направим.”
„Нуждите винаги се развиват по-бързо, отколкото средствата за тяхното задоволяване.”
„Аз ще кажа само две думи – че е много добре партиите да се стегнат, да се морализират, да се обединят около принципи, около искания и всички задружно да могат да служат тъй най-добре на народа си.”
Много хубав епизод на предаването История.БГ, посветен на трите правителства на Никола Мушанов можете да изгледате тук: