Легендата за безстрашното момче и Змейовата дупка
Колкото и да се е увеличил стремежът ни да си обясняваме всичко чрез науката, чрез рационалното мислене, то дори откровените измислици продължават да ни харесват. От дълги години най-различни легенди се предават от уста на уста, вдъхновяват обреди и обичаи, книги, театрални пиеси, филми и пр. На всички по-любознателни е ясно, че историите за крал Артур и Ромео и Жулиета са чиста фантазия, но това не пречи да бъдат превърнати и в туристически атракции и милиони хора да пътешестват до местата, свързани с тях.
Заради това искаме да съхраним и разгласим легендите от Дряновския край. А те са много, защото планината изобилства от гори, пещери и реки, които са основна част от много подобни истории.
Този път ви представяме една за невероятно смело момче от село Царева ливада и неговото приключение в пещерата, станала известна като Змейовата дупка. Историята е публикувана през 1933 г. в книгата на Иван Йорданов „Сенки край Янтра: легенди и балади“.
Змейова дупка
Някога село Царева ливада се състояло само от три къщи, чийто обитатели пазели царските имоти. Лете събирали те, заедно с много други работници, сено за царските коне и го изпращали надоле към Търновград. От това и селото било наречено Царева ливада. А сеното било чисто, меко и благоуханно, защото съдържало разни планински билки.
В една от тия къщи, все по това време, живеела сирота вдовица с две момчета. Колкото голямото било страхливо, толкова по-малкото било безстрашно. И ходело то денем и нощем подир добитък, без да му мигне окото от вълци и мечки. Плашела го горка майка, ала то нехаело: толкова голяма вяра имало в дрянов кривак.
Решила тогаз майката да го посплаши и за това го изпратила при една страшна пещера, що се намирала в скалите, западно от селото, там, гдето днес се приближават железните пътища за Габрово и Търново. А страшна била пещерата, защото се носел слух, че змейове вътре обитавали.
„Царският локомотив“ от 1911 г., който днес краси железния път, който минава през Царева ливада: