Из музея на вагонния завод в Дряново
Знаете ли, че вагонният завод в Дряново е първият в България? Доста вероятно, защото този факт се споменава и в учебниците по история.
Създаден през 1920 г. като частна коларо-железарска работилница от Колю Коларя, Никола Пенчев и Никола Иванов, в началото в нея се изработвали само каруци, земеделски сечива и дребни селскостопански машини. Но през 1924 г. Дирекцията на железниците възложила на фабриката ремонта на товарните вагони и от тогава това се превърнало в основната ѝ дейност, а името ѝ било вдъхващото сигурност „Здравина“.
Вижте също: Историята на Презбалканската жп линия
С времето заводът се превръща в един от основните работодатели в района и заема изключително важна част от историята на Дряново. Но друг път ще прегледаме подробно житието и страданието му, както би казал Софроний. Сега искаме да ви споделим нещо радостно – от работилниците на фабриката най-сетне отново излязоха ремонтирани вагони! За туристическа компания, което обуславя и доста приветливия им вид. Ето ги:
В тази връзка се разходихме из завода и получихме възможността да разгледаме и наснимаме музейната част, където е представена дейността на фабриката през годините. Попаднахме на два страхотни макета на един пътнически и един товарен вагон. Успяхме и да издирим повече информация за тях.
Пътническият вагон е модел B467 – направен преди 1972 година. Автор на макета е г-н Ганчо Киселков.
Точно до него е разположен и още един макет, малко по-нов. Моделът е товарен вагон GABS. Такива са произведени над 2200 броя в завода. Моделът е направен след 1972 година. Изработен от метал и дърво от Пенчо Дончев.
Новите управители планират да обновят и обогатят изложбата, след което да я направят достъпна за граждани. И това само като малка част от всички хубави неща, които предстои да бъдат направени. Ще ви информираме своевременно.