Ганчовец – селото с магическите фестивали
Мнозина повтарят „дела трябват, а не думи“, но малцина спазват този принцип. А той наистина работи и случващото се през последните години в дряновското село Ганчовец е красноречив пример.
Вместо да се вайкат колко е трудно, какви проблеми имат, местните (163 души в края на 2015 г., ако може да се вярва на официалната статистика) поемат сами отговорността за благоденствието си. Успяват да извадят готини идеи, които съчетават полезното с приятното. И малко по малко да подобрят облика на селото и да задържат живеца в него.
През 2008 г. за първи път е организират фестивала на домашната ракия „Ракия-магия“. Как са го измислили ли? Приятелските спорове чия ракия е по-добра трябвало да бъдат разрешени от жури, съставено от външни, безпристрастни ценители на най-българската напитка. Идеята се разраснала като снежна топка, търкулната по прясно навалял сняг – от шега между приятели до ежегоден фестивал, който всеки месец септември привлича в Ганчовец по няколкостотин души от най-различни краища на България. И дори замества съборът на селото, който е три дни след Великден, т.е. в работен ден, та хората започват да се прибират не за него, а за „Ракия-магия“.
В надпреварата за най-добра домашна ракия се включват участници дори от други държави – Бразилия, Канада, Германия, Великобритания и др. Стига се до над 60 ракии, така че се налага журирането да се прави в два кръга – първо доброволци от публиката избират 20-тен ай-добри, след това специално жури определя топ 3. Любопитна подробност е, че в журито има доста жени и заради това често печелят плодови ракии.
Забележете каква е наградата за победителя в „Ракия-магия“ – 50-литрово буре! Празно, разбира се, та майсторът да си го напълни. В действителност голямата награда е самото преживяване – хубави хора, прелестно място, разнообразна програма (музика, филми, игри и пр.) и пълноценна почивка от тежките претенции и вечната забързаност на големите градове.
Няма скучни места, има скучни хора – често сме вмъквали това в наши статии и описания. Долу-горе на този принцип през 2012 г. се ражда и вторият магически фестивал в Ганчовец – „Греяна ракия-магия“! Той е доста бутиков, провежда се първите събота и неделя на февруари и успява да сгрее кръвта дори в тези най-върли дни на зимата.
Името на филма „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ в Ганчовец е леко променено – „Светът е голям и ракия дебне отвсякъде“. Но и спасението не е забравено. С разрастването на фестивала идва идеята той да бъде превърнат в трибуна за едно благородно начинание – ремонт на читалищната сграда в селото, в чийто двор се провеждат събитията.
Дава се гласност на дарителската акция, а средствата от входни такси (които са пожелателни) веднага се заделят за делото. И малко по малко сградата на читалище „Денчо Славов-1900“ е вкарана в прилична форма – санирана, с ремонтиран покрив и частично сменена дограма. През 2016 г. ганчовлии решават да се погрижат по подобен начин и за църквата в селото (подробности).
Най-новото попълнение в поредицата магически фестивали в Ганчовец е „Киномагия“. Сефтето му е през 2013 г., провежда се насред лятото – три дни през юли. Вечер прожекциите се правят на открито, така че си е кино под звездите – лукс, та дрънка!
Филмите не са от нафталина, а съвсем нови – „Урок“, „Каръци“, „Прокурорът, Защитникът, Бащата и неговият син“ и др. Има и анимации за децата, тъй като те са значителна част от зрителите. Обичайно биват представяни по 15-ина заглавия – игрални, документални, анимационни.
Големият „виновник“ за „Киномагия“ е режисьорът Кирил Станков, който от 2009 г. живее постоянно в селото. Той е в основата и на другите събития, така че спокойно можем да го наречем искрата, която разпалва Ганчовец вече седем години. И с идеи, и с контакти, и с хамалска работа на терен. Човек с широк светоглед, с когото можете да говорите в продължение на часове. И да направите тандемен полет с парапланер. Най-добре му идете на гости в къща „Арт Еко Ленд“ и вижте лично той що за човек е и Ганчовец що за село е 🙂

Около 8 сутринта в Ганчовец 🙂