Дряново – идеално място за среща със звездите
Всичко си има и плюсове, и минуси. Изкуствената светлина безспорно е от голяма полза за човечеството, но в същото време ни лишава от някои неща, които в първия момент не осъзнаваме колко са ценни. Например – възможността да се наслаждаваме на звездното небе нощем.

Гледка от „Панорамата“ към Дряново и звездното небе
Заради това в дряновските села има хора, които не искат улични лампи пред домовете си и някои от тях съвсем умишлено ги повреждат. Не е трудно да ги разберем – в дряновския край човек все още може да се порадва на звездите, светулките, щурците. А с тях всяка вечер е романтична, при това напълно безплатно.
Това не са някакви щуротии, не пиша тази статия от чудене какво ново да извадя. Просто намирам мястото на Дряново на фона на случващото се по света. Вярвате или не, има мнозина, които обикалят различни държави и дори континенти, за да посетят най-добрите точки за наблюдаване на небето, на даден метеоритен дъжд и пр. Наричат ги stargazers (втренчващи се в звездите), организират се специални събития (пример), които са си туристически продукт, приемат се закони, които предпазват определени райони от светлинно замърсяване и категоризират местата за наблюдаване (пример), изготвят се класации с перфектните локации (пример – топ 10 в света).

Дори от моста на Колю Фичето звездите се виждат добре
Поводът да отворим темата е традиционният августовски звездопад, предизвикан от метеоритния поток „Персеиди”. Прогнозите са тази година той да е около пет пъти по-интензивен, което ще го направи най-силния от поне 20 години насам. Ако приемем за вярно, че се сбъдват желанията, които са направени при виждане на падаща звезда, то днес и утре ще има много такива 🙂
Изключително подходящи за занятието са:
6 места в Дряново с великолепни гледки
Доказателството:
Удивителни нощни снимки от Дряново