15.03.1873 г.: 4000 дряновци посрещнали Иларион Макариополски
Аз съм на 24 години и спомените ми за най-многолюдни събития в Дряново стигат до около 1 200 души на футболния мач Локомотив (Дряново) – Янтра (Габрово) и няколко концерта с по 600-700 души, колкото максимално събира голямата зала на Културния дом. А сега ще ви разкажа за 15 март 1873 г., когато около 4 000 души се стичат в центъра на града, за да посрещнат Иларион Макариополски – търновски митрополит и дългогодишен борец за независима българска църква.

Митрополит Иларион Макариополски
Какво е долу-горе положението в онези години: вече близо пет века България е под османско владичество, а в същото време гръцките опити за унищожаване на българската култура са изключително сериозни и нанасят много големи щети. Заради това има големи протести срещу гръцките духовници и борбата за това българската църква да стане независима се засилва все повече, като не са малко дряновците, които участват активно в нея. На 3 април 1860 г. се случва т.нар. Великденска акция, когато точно Иларион Макариополски не споменава името на цариградския патриарх и по този начин отхвърля неговата власт. Това му носи второ заточение в Света гора, но е съществена стъпка към сбъдване на мечтата – 10 години по-късно е учредена Българската екзархия!
Стигаме и до посещението на Дряново на родения в Елена духовник. По това време той е търновски митрополит и ето какъв възторг предизвиква пристигането му в нашия град:
”А че населението в Дряново уважавало изтъкнатите църковни водачи личи и от голямото посрещане, което било устроено на 15 март 1873 год. на българския владика Иларион Макариополски. Тогава излезли към 4000 души от Дряново и околните села и махали – жени, мъже, ученици, да го посрещнат при идването му в града, където престоял два дни. На службата му в църквата „Св. Никола“ присъствували над 3000 души. Тук били и жителите на колибите и „тяхните черкови бяха затворени него ден“. Приветствено слово държал по тоя случай учителят Радко Радославов, който изразил радостта на дряновци, че българският народ е свободен вече от „това гръцко тежко духовно иго.“ („История на град Дряново“, проф. Петър Чолов)

Храм „Св. Никола“
Описаното е в пълна хармония с написаната от добре познатия ни Бачо Киро песен:
Радвай се, мили народе,
народен пастир сега ти дойде,
що си го желал толкози години,
ето днес дойде – радвай се нине.
А кое е най-посетеното събитие, на което вие сте били?
Вижте още:
Храм „Св. Никола“ – шедьовърът на Колю Фичето в Дряново
Къща-музей „Иларион Макариополски“ в Елена (около 60 км от Дряново)